Tovább csökkennek az élelmiszer alapanyag árak  

Egyes élelmiszer alapanyag árak három hónapja folyamatosan csökkennek. Lassan Európában normalizálódhat az élelmiszer helyzet, miközben a világon az éhezők száma nőni fog. Összefoglalónk. 

 

Az ENSZ július 6-án közzétett átfogó jelentésben rámutatnak, hogy annak ellenére, hogy a korábbi remények szerint, hogy a világ 2021-ben kilábal a COVID-19 világjárványból és az élelmezésbiztonság javulni kezd, a globális éhezés 2021-ben tovább nőtt. A COVID-19 világjárvány által leginkább érintettek jövedelemveszteségei nem térültek meg, 2021-ben 702-828 millió embert érintett az éhezés, amely a COVID-19 világjárvány kitörése óta mintegy 150 millióval nőtt. Az előrejelzések szerint 2030-ban még mindig közel 670 millió ember fog éhezni, ami a világ népességének 8 százalékát teszi majd ki. A közelmúltbeli visszaesések azt jelzik, hogy a szakpolitikák már nem hoznak növekvő marginális megtérülést az éhezés, az élelmezési bizonytalanság és az alultápláltság különböző formájának csökkentése terén.

 

A FAO július 8-án közzétett jelentése szerint júniusban már a harmadik egymást követő hónapban csökkentek az élelmiszerárak világszerte, elsősorban a növényi olajok, a gabonafélék és a cukor esetében, míg a tejtermékek és a hús tovább drágult. Az élelmiszerek világpiaci árai összességében 2,3%-kal csökkentek 2022 májusához képest, de még mindig 23,1%-kal voltak magasabbak a 2021. májusi szintnél. A növényi olajok ára 7,6%-kal volt alacsonyabb a májusi szintnél, a pálma-, napraforgó-, szója- és repceolajok alacsonyabb árai miatt. A napraforgó ára a visszafogott globális kereslet miatt csökkent. A repce és a gabonafélék ára is gyengült, utóbbi májushoz képest 4,1%- kal csökkent, de 27,6%-kal marad a 2021. júniusi értékük felett. A cirok 4,1%-kal, az árpa 61%-kal esett májushoz képest. Az indica és basmati rizs iránti erős kereslet, valamint a basmati rizs rendelkezésre álló mennyiségének csökkenése miatt a nemzetközi rizsárak júniusban emelkedtek. A cukor ára 2,6%-kal csökkent májushoz képest és február óta a legalacsonyabb szintre vitte az árakat. A tejtermékek ára ezzel szemben májushoz képest 4,1%-kal emelkedett és 24,9%-kal meghaladta a 2021. júniusi értékeket, 2022 júniusában pedig valamennyi tejtermék ára emelkedett. A legnagyobb mértékben a sajtok ára emelkedett. A húsfélék ára júniusban 1,7%-kal emelkedett májushoz képest, és új rekordot ért el, 12,7%-kal magasabb a 2021. júniusi értékeknél. A világpiaci árak minden hústípusban emelkedtek, a baromfihús jegyzései meredeken emelkedtek, és minden idők legmagasabb értékét érték el, amit az ukrajnai háború és az északi féltekén kitört madárinfluenza által előállt szűkös globális kínálat eredményezett. A marhahús ára emelkedett, mivel Kína feloldotta a Brazíliából történő vásárlásra vonatkozó importkorlátozásokat, és a sertéshús árai is enyhén emelkedtek a több vezető importőr által végrehajtott magasabb importnak köszönhetően. A juhhús szintén emelkedett az Új-Zélandról származó alacsonyabb exportálható mennyiségek miatt.

 

A Mezőgazdasági Főigazgatóság július 7-én közzétett jelentése szerint, amely a „Rövid távú kilátások az EU mezőgazdasági piacaira 2022-ben” címet viseli, az Ukrajna elleni orosz támadás még bizonytalanabbá tette az amúgy is ingatag világ élelmiszerpiacainak kilátásait. Az ukrajnai háborúból eredő bizonytalanságok, a COVID-19 utáni makrogazdasági fejlemények, különösen a globális inflációs nyomás, az EU tavaszi időjárásának alakulása és az állatbetegségek kitörése mind negatív irányba befolyásolták a globális élelmiszerbiztonságot. A globális mezőgazdasági árak 30%-kal emelkedtek az invázió kezdete óta, bár az elmúlt hetekben némi enyhülés volt megfigyelhető, ami részben a közelgő betakarítás beindulásával függ össze. Az Unió idei gabonatermelése az előrejelzések szerint 286,4 millió tonna lesz, ami 2,5%-kal alacsonyabb a 2021/22-es évinél, de az állati takarmányok iránti kereslet 1,3%-os csökkenése is prognosztizálható, valamint 3%-os csökkenést a bioüzemanyagok iránti keresletben, miközben ez utóbbiból az EU jelentős készletekkel rendelkezik. Az export várhatóan 14%-kal emelkedik, ami részben ellensúlyozza az ukrán kikötők blokádja és az egyes harmadik országok által bevezetett exportkorlátozások okozta veszteséget. Az ukrajnai hiányra reagálva az EU-ban a napraforgótermés rekordmennyiségű, 11,1 millió tonna lesz, ami 7,8%-os növekedést jelent. Az uniós tejtermékek ára rekordmagas, de az árrés a magas inputköltségek miatt továbbra is szűkös, miközben az időjárási kilátások is kedvezőtlenek, ami a termelés 0,6%-os csökkenését jelentheti 2022-ben. Az EU húsexportja az előrejelzések szerint 4%-kal nő, ami olyan piacoknak köszönhető, mint Kanada, Japán és az Egyesült Királyság. Egyes hírek szerint Ukrajna július 9-én fel kívánja oldani az uniós importra kivetett vámokat, amellyel tovább emelkedhet az export mennyisége.