Ukrajnában jól sikerült a tavaszi vetés, azonban a termést idővel el kell juttatni a célpiacokra. A FAO előrejelzései szerint a szubszaharai régióban tízmilliókat fenyeget éhínség az orosz-ukrán háború nyomán kialakult élelmiszerválság miatt, amelyet szolidaritási folyosókkal igyekszik megakadályozni az EU.
A Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatóságának főigazgatója, Wolfgang Burtscher május 10-én arról számolt be az Európai Parlament Mezőgazdasági Bizottságának (COMAGRI), hogy Ukrajnában jól sikerült a tavaszi vetés, és bár a termés mennyisége elmarad, a kedvezőtlen időjárás ellenére a vártnál sokkal jobb lehet. A COMAGRI ülésén elmondta, hogy sürgősen el kell szállítani a jelenleg raktározott gabonát, hogy helyet csináljanak a következő betakarításhoz. Ukrajna körülbelül 40 millió hektárnyi területet tudott bevetni, ami az évtizedes átlag 70-75%-át jelenti. Ukrajna a tavaszi vetésű növények termelésének 20 százalékos visszaesésére számít. Az őszi vetésű növények esetében a földekhez való hozzáférés továbbra is nehézkes, mivel a mezőgazdasági területek elhagyása várhatóan jelentős mértékű lesz. A válság globális hatásairól szólva Burtscher elmondta, hogy az ENSZ élelmiszerár-indexe márciusban közel 13 százalékkal ugrott meg. Hangsúlyozta, hogy küzdeni kell az egyoldalú exportkorlátozások ellen, reagálva arra, hogy körülbelül 20 olyan nem uniós ország van, amely exportkorlátozást fontolgat. A COMAGRI képviselői úgy vélik, hogy az EU-nak többet kell tennie logisztikailag annak érdekében, hogy a gabonát ki lehessen szállítani Ukrajnából. A problémát nem az ukrán, hanem az uniós logisztikában látják.
A felvetésekre reagálva az Európai Bizottság a héten nyilvánosságra hozta tervét az ukrajnai szolidaritási folyosók megnyitásáról. Továbbá felszólította az uniós piaci szereplőket, hogy sürgősen bocsájtsanak rendelkezésre további járműveket. A kereslet és a kínálat összepárosítása és a megfelelő kapcsolatok kialakítása érdekében a Bizottság kapcsolatteremtő logisztikai platformot hoz létre, és felkéri a tagállamokat, hogy jelöljenek ki a szolidaritási folyosókkal foglalkozó kapcsolattartó pontokat. A vasúti szállítmányozás terén előnyben kell részesíteni az ukrán mezőgazdasági exportszállítmányokat, és a pályahálózat-működtetőknek vasúti résidőket kell biztosítaniuk e szállítmányok számára. A Bizottság arra is felszólítja a piaci szereplőket, hogy az átrakodás felgyorsítása érdekében sürgősen helyezzenek át mobil gabonarakodó gépeket az érintett határterminálokra. A Bizottság sürgeti a nemzeti hatóságokat, hogy maximális rugalmassággal járjanak el a vámügyintézés során, valamint biztosítsanak megfelelő számú személyzetet a határátkelőhelyeken az eljárások felgyorsítása érdekében. Továbbá a Bizottság felméri az EU-ban rendelkezésre álló tárolókapacitást, és egyeztetni fog a tagállamokkal annak érdekében, hogy több kapacitás álljon rendelkezésre az ukrán export ideiglenes tárolására, készülve az őszi betakarításokra, mivel várhatóan több ukrajnai gabonatároló létesítmény nem lesz elérhető, vagy akár meg is semmisülhet. Közép- és hosszú távon a Bizottság az új exportfolyosók infrastruktúra-kapacitásának növelésén, valamint Ukrajna újjáépítésének keretében új infrastrukturális összeköttetések létrehozásán is dolgozni fog.
Az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (CEF) következő pályázati felhívásai keretében támogathatók lesznek az Ukrajnával való közlekedési összeköttetések javítását célzó projektek, így a vasúti összeköttetésekre és a vasúti-közúti terminálokra irányulóak is. Mindezek mellett a Bizottság a héten határozatot fogadott el azzal a céllal, hogy a transzeurópai közlekedési hálózat (TEN-T) szomszédos országokra való kiterjesztésére vonatkozó bizottsági politika részeként magas szintű megállapodást írjon alá Ukrajnával, aktualizálva a TEN-T-re vonatkozó térképeket. A gyors lépéseket indokolja, hogy azok nélkül a gabonafélék globális ellátása jövőre is érintett lesz. Az alternatív és optimalizált logisztikai útvonalak – az úgynevezett szolidaritási sávok – különösen az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékek továbbítását, valamint a kétoldalú árukereskedelmet és Ukrajna nemzetközi piacokhoz és globális ellátási láncokhoz való hozzáférését fogják megkönnyíteni, biztosítva, hogy a legszükségesebb gabonafélék eljussanak a világpiacra.
Az ukrán kikötőkből származó gabonaexport orosz blokádja, valamint az élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos aggodalmak és az élelmiszerárak emelkedése elleni intézkedések állnak a hétvégi stuttgarti G7-találkozó középpontjában is.