Az előzetes várakozásoknak megfelelően az Egyesült Királyság felrúgná az északír-protokollt. Meg az eddigi GMO szabályait is.
Június 13-án törvénytervezetet nyújtottak be, amely felhatalmazza a brit kormányt az Észak-Írországról szóló jegyzőkönyv-módosítás átírására. A javaslat kezelné „a megterhelő vámeljárásokat, a rugalmatlan szabályozást, az adó- és kiadási eltéréseket és a demokratikus kormányzási problémákat”. London azt állítja, hogy a terv magában foglalja a zöld és piros vámfolyosók bevezetését, hogy megszűnjön a felesleges költség és adminisztráció az Egyesült Királyságon belüli kereskedelemmel foglalkozó vállalkozások számára, miközben az EU-ba érkező áruk teljes körű ellenőrzése biztosított maradna. A vállalkozásoknak választási lehetőséget biztosítana, hogy az árukat az uniós vagy a brit szabályok szerint hozzák forgalomba. A kormány továbbá elkötelezte magát amellett, hogy biztosítja, hogy Észak- Írország ugyanolyan adókedvezményekben részesüljön, mint az Egyesült Királyság többi része, beleértve az áfa-csökkentést és a COVID helyreállítási hiteleket. Emellett a vitás kérdéseket független választottbíróság elé utalná, és megszüntetné az Európai Bíróság eljárási jogát.
A brit kormány lépésére válaszul a Bizottság június 15-én kötelezettségszegési eljárást indított az Egyesült Királyság ellen a jegyzőkönyv jelentős részeinek be nem tartása és a nemzetközi jog megsértése miatt, miközben további javaslatokkal élt. Maroš Šefčovič, a Bizottság alelnöke brüsszeli sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy az Egyesült Királyság kormánya egyoldalúan meg akarja szegni a nemzetközi jogot, mivel a javasolt törvényjavaslat egy olyan megállapodás felbontását jelentené, amely védi a békét és a stabilitást Észak-Írországban. Ha Johnson kormánya két hónapon belül nem válaszol, a Bizottság fontolóra veszi, hogy az Egyesült Királyságot az Európai Bíróság elé hívja. Brüsszel továbbá úgy döntött, hogy két új kötelezettségszegési eljárást indít az Egyesült Királyság ellen, mivel nem teljesíti az EU növény- és állategészségügyi szabályai szerinti kötelezettségeit, mivel a nem végzi el a szükséges ellenőrzéseket, nem biztosítja a megfelelő személyzetet és infrastruktúrát az Egyesült Királyságban található határellenőrzési pontokon, valamint nem szolgáltat bizonyos kereskedelmi statisztikai adatokat az Egyesült Királysággal kapcsolatban, ahogy azt a jegyzőkönyv rendelkezései előírják.
Kijelenthető, hogy a Bizottság a kötelezettségszegési eljárással a legenyhébb válaszintézkedést hozta. Azonban, ha az Egyesült Királyság egyoldalúan felülírja a korábbi megállapodást, akkor az EU számára nem marad más út, mint egy politikailag és gazdaságilag mindenkit sújtó kereskedelmi háború. Ellenkező esetben a kereskedelmi partnerei nem vennék komolyan sem az EU-t, sem az aláírt megállapodásokat.
Az már csak a hab a tortán, hogy az Egyesült Királyság kormánya közzétette a génszerkesztésről szóló törvénytervezetet, amely a kormány szerint szakít a korlátozó uniós szabályokkal. A szöveg szerint Nagy-Britannia kiváló mezőgazdasági intézményekkel rendelkezik, amelyek működését a génszerkesztésre vonatkozó uniós szabályok akadályoztak. Ez a törvényjavaslat lehetővé teszi a génszerkesztéssel nemesített növények és állatok fejlesztését és forgalmazását.