Rekordon az gabona export, beragadtak a szolidaritási folyosók

A gabona Ukrajnában ragadt, az EU pedig minden erőfeszítésével azon van, hogy megelőzze az élelmiszerválságot, nemcsak a harmadik világban, hanem a saját piacain is.

 

A Mezőgazdasági és Halászati Tanács 2022. június 13-i ülésén a delegációk megvitatták a mezőgazdasági piacok helyzetét. Janusz Wojciechowski mezőgazdaságért felelős biztos elmondta, hogy a mezőgazdasági piacok általánosságban jól teljesítenek, de számos bizonytalansági tényezőt is azonosított. Hangsúlyozta, hogy nemzetközi és bilaterális szinten is egyértelművé kell tenni, hogy nem az EU felelős a kialakult helyzetért, sem a növekvő élelmiszerárakért.

 

A szolidaritási folyosókra vonatkozó cselekvési terv végrehajtását és a fekete-tengeri kikötők újbóli megnyitását nem tartotta elégségesnek az Ukrajnában ragadt 20 millió tonnányi gabona exportjához. Bejelentette, hogy a Bizottság egy online platformot alakít ki, ahol az uniós és az ukrán vállalkozások segíteni tudják egymást. A legtöbb tagállam nem tudott pozitív fejleményről beszámolni az agrárpiaci helyzet kapcsán. Elismerték a kereslet növekedést és a magas termelői árakat, azonban szerintük ez sem tudja kompenzálni az előállítás költségeinek folyamatos emelkedését. A legtöbben a tagállami KAP Stratégiai Tervek mielőbbi elfogadását sürgették. Az eddig meghozott intézkedéseket a tagállamok döntő többsége üdvözölte és többen is a parlagterületekre vonatkozó derogáció hatékony alkalmazásáról számoltak be, amely szignifikánsan növelte a mezőgazdasági termelésbe vont területek nagyságát. Néhányan további támogatási intézkedések kidolgozását tartották szükségesnek és az uniós termelés növelésére szólítottak fel. Az ukrajnai háború kapcsán valamennyi hozzászóló üdvözölte a szolidaritási folyosókra vonatkozó bizottsági közleményt, az ukrán export elősegítésének kérdését kiemelten fontosnak tartották. Az állat- és növényegészségügyi követelmények (SPS) ellenőrzésre vonatkozó követelmények egyszerűsítését Németország és Luxemburg szorgalmazta. Magyarország és Románia pedig jelezte, hogy nem alkalmaz SPS ellenőrzéseket a gabona esetében. Janusz Wojciechowski az Ukrajnával folytatott kereskedelem kapcsán a vámkedvezményeket, valamint a piaci liberalizációt kulcsfontosságúnak nevezte. Egyúttal szoros nyomon követésről biztosított a belső piacra gyakorolt hatások tekintetében, ugyanis már érkeztek negatív jelzések szomszédos országok piacairól.

 

A fentiek alapján kijelenthető, hogy a Bizottság pozíciójának változása is mutatja, hogy a konfliktus elhúzódására számít, illetve, hogy az ukrán termelés még jó ideig hiányozni fog a világpiacról.

 

Az Unió jövőre is rekordmennyiségű, 38 millió tonna búzát fog exportálni. A teljes gabonaexport (búza, árpa, kukorica) elérheti az 54 millió tonnát (valamivel a 2019/20-as 55 millió tonnás rekord alatt). Az EU olajos magvak termelése várhatóan jelentősen bővül a művelés alá vont terület 6 százalékos növekedésének köszönhetően, különösen a napraforgó részesült az ökológiai fókuszterületekre vonatkozó derogációból. A kibocsátás növekedése az előrejelzések szerint megegyezik a terület 6 százalékos növekedésével. Ez a kedvező fejlemény lehetővé teszi, hogy az EU piaca megbirkózzon az Ukrajnából származó olajos magvak alacsonyabb rendelkezésre állásával. Előrejelzésükben a várható ukrán termés nagyságát is alacsonyabbra módosították. Ugyanakkor megerősítették, hogy az EU élelmiszer-ellátása nincs veszélyben, köszönhetően az egységes piacnak és a KAP-nak, amely a legtöbb mezőgazdasági termék tekintetében önellátóvá tette az EU-t. A Tanács tisztviselői ugyanakkor megjegyzik, hogy egyes termékek árai rekordokat döntöttek, ami veszélyezteti az alacsony jövedelmű háztartások élelmiszerellátását.

 

Markian Dmytrasevych, Ukrajna mezőgazdasági miniszterhelyettese június 14-én a COMAGRI európai parlamenti képviselőinek beszámolt arról, hogy az ukrán kikötők blokádja miatt több mint 20 millió tonna gabona hiányzik a világpiacról, ugyanakkor márciusban 200 000 tonnát exportáltak, áprilisban egymillió tonnát, májusban pedig 1,8 millió tonnát. Rámutatott, hogy a támadás előtt a havi mennyiség öt-hat millió tonna volt, míg a jelenlegi körülmények között 2,2-2,4 millió tonna lenne a maximálisan elérhető mennyiség. Attól tartanak, hogy amint az uniós gazdák megkezdik az aratást, a romániai Constanza fekete-tengeri kikötője az uniós gabona elszállítására fog összpontosítani, ami tovább nehezítené az ukrán termékek exportját. Ezért javasolta, hogy az EU fontolja meg Románia logisztikai kapacitásainak felhasználását, többek között üzemanyag szállítására Ukrajnába, beleértve Constanza kikötőjének ukrán célokra való dedikálását.  Kérte továbbá, hogy a Sulina-csatornát reggel és este egy-egy plusz órán át tartsák nyitva, éjszaka pedig egyirányú forgalmat biztosítsanak, ha valamelyik irányban torlódás van. Szeretné, ha Sulinánál és Constanzánál, valamint a Duna mentén egy bizonyos távolságban lehetőség lenne a közúti átrakodásra. A miniszterhelyettes felvetette a gabonatárolás problémáját. A teljes silókapacitás február 24-ig 75 millió tonna volt, ami mára 60 millió tonnára csökkent a pusztítások következtében. A raktárhiány októberre elérné a 10-15 millió tonnát, ezért sürgős szükség van ideiglenes gabonatárolók létrehozására.

 

Az ukrán kérésre reagálva az Egyesült Államok már a héten bejelentette, hogy ideiglenes silók építését tervezi Lengyelország és Ukrajna határán, hogy megkönnyítse a gabona exportját a háború sújtotta országból, és kezelje az orosz invázió közepette megugró élelmiszerárakat. Amerikai és nyugati tisztviselők már vizsgálják az Ukrajnában és más országokban ideiglenes silók építésének lehetőségeit, azonban a tervek megvalósulása akár 3-4 hónapot is igénybe vehet, ami szintén nem oldja meg a hamarosan betakarított ukrán gabona raktározását. Biden megjegyezte, hogy az Egyesült Államok emellett dolgozik egy olyan terven, hogy a gabonát más országokon keresztül vasúton exportálják, de elismerte, hogy a szárazföldi útvonalak tele vannak logisztikai problémákkal. Továbbá a vasúti útvonalak csak töredékét képesek szállítani annak a gabonának, amelyet Ukrajna általában a fekete- tengeri kikötőiből exportálni szokott, ezért a silók építését tartja a legjobb megoldásnak.