Növekvő árak, mérséklődő pánik

Az orosz-ukrán háború mentén kialakult élelmiszerválság, a folyamatosan növekedő árak és az ukrán mezőgazdaság dominálta az utóbbi egy hónap szalagcímeit. Idővel azonban megnyugszik a piac és mérséklődnek a hatások. Mutatjuk hogyan!

 

Olcsóbb búza és olaj

 

Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) május 6-án közzétett legfrissebb adatai szerint a növényi olaj ára 2022 áprilisában visszaesett, így az élelmiszeripari nyersanyagok globális árszintje összességében csökkent a márciusi rekordszintről. A FAO élelmiszerár-indexe 2022 áprilisában 0,8%-kal csökkent a 2022. márciusi csúcshoz képest, de még mindig 29,8%-kal magasabb volt a 2021. áprilisi szintnél. A helyzet tehát nem a legkedvezőbb, de egyértelműen javulnak a tendenciák.

 

A növényi olaj ára áprilisban 5,7%-kal csökkent márciushoz képest, a FAO szerint „továbbra is jelentősen meghaladva” a tavalyi szintet. A pálma-, napraforgó- és szójaolaj alacsonyabb árai több mint ellensúlyozták a repceolaj áremelkedését. A pálmaolaj árát a visszafogott globális importvásárlások, valamint a gyengülő kínai keresleti kilátások csökkentették volna, de a világ vezető pálmaolaj- exportőrének számító Indonéziából származó exportlehetőségekkel kapcsolatos bizonytalanságok visszafogták a nemzetközi árak további mérséklődését. Ebben az esetben azonban érdemes megjegyezni, hogy nincs olyan nagyságú tárolókapacitása Indonéziának, amellyel a tilalom hosszabb ideig fenntartható. A napraforgó- és szójaolaj árcsökkenése nagyrészt a kereslet csökkenéséhez kötődik. A repceolaj árát ezzel szemben a globális kínálat tartós szűkössége tartotta fenn.

 

A gabonafélék ára 0,4%-kal csökkent a márciusi rekordmagas szinthez képest. A kukorica ára 3%-kal esett, mivel az argentin és brazil betakarításokból származó szezonális kínálat enyhítette a piacokra nehezedő nyomást. A szűkös kínálat miatt az árpa ára 2,5%-kal emelkedett. A búza esetében kismértékű, 0,2%-os emelkedés volt tapasztalható. Az ukrajnai kikötők blokád alatt tartása és az Amerikai Egyesült Államok 2022. évi terméshelyzetével kapcsolatos aggodalmak magasan tartották az árakat, de az áremelkedést mérsékelte az Indiából érkező nagyobb szállítmányok és az Orosz Föderáció vártnál nagyobb exportja, emellett a magas árak visszafogták a globális keresletet is.

Photo by Flash Dantz on Unsplash

Lassan, de biztosan növekvő élelmiszerárak

 

A pozitív változások mentén azonban mindenképp szólni kell a kis mértékű, de tartós áremelkedésekről is. A cukor ára 3,3%-kal emelkedett havi szinten, így több mint 20%-kal haladta meg a 2021. áprilisi szintet. Az emelkedés mögött a Brazíliában tapasztalható magasabb etanolárakat, valamint a brazil reál tartós erősödését az amerikai dollárral szemben, valamint a 2022-es betakarítás lassú kezdésével kapcsolatos aggodalmakat nevesítette a FAO. Ugyanakkor véleménye szerint a korábban vártnál nagyobb mértékű indiai készletek megakadályozták a jelentősebb áremelkedést.

 

A hús ára új globális csúcsot ért el, miután a hónapról hónapra 2,2%-kal emelkedett. A baromfi esetében az emelkedést a szűkös globális kínálat közepette a szilárd kereslet okozta, ami az ukrajnai export zavarainak és az északi féltekén egyre gyakoribbá váló madárinfluenza-járványoknak tudható be. A sertéshús ára a nyugat-európai vágósertés-kínálat tartósan alacsony szintje és a nagy termelő országok magas belső kereslete miatt emelkedett, míg a szarvasmarhahús mérsékelt emelkedése a brazíliai export nagy volumenét tükrözte, az alacsony vágómarha-kínálat ellenére. A juhhús minimálisan csökkent a világjárvánnyal kapcsolatos kínai zárlatok és kikötői késedelmek miatt, amelyek csökkentették az ország húsfelvásárlásait.

 

A tejtermékek 0,9%-os márciusi emelkedéssel a nyolcadik havi emelkedést könyvelhették el egymás után, és 23,5%-kal meghaladták a 2021. áprilisi szintet. A FAO megállapította, hogy a globális kínálat továbbra is szűkös, mivel a tejtermelés Nyugat-Európában és Óceániában továbbra is a szezonális szintek alatt maradt. A legnagyobb emelkedés a vaj esetében volt tapasztalható, ami a szűkös kínálatot, beleértve az alacsony készleteket, különösen Nyugat-Európában, a rövid távú szállítások iránti kereslet megugrása közepette, amelyet részben a napraforgóolaj és a margarin jelenlegi hiánya idézett elő. A külföldi vásárlások csökkenése ellenére a tartós belső kereslet és az alacsony európai készletek támogatták a sovány tejpor és a sajt árát. Ezzel szemben a teljes tej ára mérsékelten csökkent, főként a kínai kereslet lassulása miatt.

 

Ukrajna nem esett el

 

Ukrajna mezőgazdasági miniszterhelyettese május 5-én kijelentette, hogy az országnak elegendő gabonakészlete van ahhoz, hogy az általa ellenőrzött területeken élelmezze az embereket, és elegendő üzemanyaggal rendelkezik a gazdák jelenlegi szükségleteinek kielégítésére. Tarasz Viszockij szerint 25 millió tonna gabona és olajos magvak vannak készleten. Az ideiglenesen megszállt területeken, körülbelül 1,3 millió tonna gabona van. Ukrajnának sikerült növelnie a gabonaexportot az alternatív útvonalakon, májusban pedig további exportnövekedésre számítanak. Az APK-Inform adatai szerint Ukrajna gabonaexportja az orosz invázió következtében 2022 áprilisában mintegy 923 ezer tonnára csökkent a 2021. áprilisi 2,8 millió tonnáról. Az Európai Bizottság azon dolgozik, hogy sürgősen növelje az ország gabonaexport-kapacitását vasúti kocsikon keresztül, amely jelenleg a háború előtti szintnek csak 10%-át teszi ki, valamint a folyami uszályokon és a közúti szállításon keresztül.