Nemcsak az EU-s mezőgazdaság profitálhat Ukrajna újjáépítéséből

Az élelmiszerválság réme mindenkit fenyeget, azonban a Közös Agrárpolitika adta lehetőségek megvédhetik az uniós piacokat, miközben soha nem látott lehetőség Ukrajna újjáépítése. Az Agrina Blog gyorselemzése.  

 

A Mezőgazdasági és Halászati Tanács 2022. április 7-i ülésén Wojciechowski mezőgazdaságért felelős biztos hangsúlyozta, hogy az EU-ban nem fenyeget élelmezésbiztonsági válság, ami elsősorban a Közös Agrárpolitikának és a gazdálkodóknak köszönhető, azonban az élelmiszerárak az EU-ban átlagosan 5,6%-kal emelkedtek a tavalyi év februárjához képest. A biztos kihangsúlyozta, hogy minden egyoldalú, kereskedelemtorzító intézkedést elvet, a koordinált fellépés pedig nagyon fontos jelen körülmények között.

 

Az újonnan kinevezett ukrán agrárminiszter online bejelentkezésben mondott köszönetet a humanitárius segítség nyújtásért és a pénzügyügyi támogatásért. Hangsúlyozta, hogy az invázió következményeképp várhatóan 30-50%-kal kevesebb lesz az idei termés, miközben korábban még csak 20%-os kiesést nevesítettek. Célzott segítséget kért a mezőgazdasági szektor számára a vetőmagok, az input anyagok és az állatgyógyászati készítmények biztosítása révén. A tengeri kikötők lezárása miatt zöld folyosók kialakítását és a szállítási szabályok egyszerűsítését, valamint az állat- és növényegészségügyi előírások enyhítését kérte átmeneti jelleggel. A tagállamok egyöntetűen szolidaritásukról és támogatásukról biztosították Ukrajnát, általánosságban pedig egyetértettek abban, hogy ellátási probléma nem fenyegeti az uniós lakosságot, de a fogyasztói árnövekedés többeket aggaszt. A Bizottság teljeskörű támogatásáról biztosította a Ukrajnát az alapvető input anyagokhoz és üzemanyaghoz való hozzáférés kapcsán, valamint támogatta a zöld folyosók kialakítását és lehetőséget látott az ellenőrzések egyszerűsítésére.

 

Ugyanakkor ezek az intézkedések/befektetések hosszabb távon akár meg is térülhetnek. Az orosz hadsereg keleti átcsoportosítását követően, Ukrajna középső és nyugati részein lassan már elindulhat a termelés. Ebből rövidtávon elsősorban azok az országok „profitálhatnak,” akikkel jó viszonyt ápol Ukrajna és a szállítási kapcsolataik adottak. Ugyanakkor Hosszabb távon azonban komoly lehetőséget jelent Ukrajna újjáépítése. Az a tény, hogy a Bizottság elnöke kézzelfogható közelségbe hozta a társult tagságot, jelentős, hosszabb távon tervezhető uniós forrásokat jelent Ukrajnának és mindazok számára, akik részt vesznek, például a mezőgazdaság, újjáépítésében. S amikor a befektetőknek mérlegelniük kell, hogy egy politikai és gazdasági karanténban levő, a cég reputációját folyamatosan romboló Oroszországba vagy az uniós és vélhetően tengerentúli forrásokkal megtámogatott, a cég profilját erősítő Ukrajnába fektessenek, akkor elég egyértelmű a válasz.