Mehet a kukába az északír protokoll?

Brexit-saga, 12,687. epizód, avagy London megneszelte az EU körüli káoszt és a zavarosban halászná ki az északír protokoll újratárgyalását.  

 

Ismét, a korábbiaknál élesebben tért vissza a gondolat, hogy az Egyesült Királyság nemzeti jogszabályokkal módosítaná a Brexit utáni észak-írországi jegyzőkönyvet. A tárgyalófelek annak idején egyetértettek abban, hogy gazdasági és biztonsági okokból túlságosan nehéz lenne az uniós kereskedelmi szabályokat érvényesíteni az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország és az Ír Köztársaság közötti szárazföldi határon. Ugyanakkor az uniós vám- és egészségügyi ellenőrzéseket az észak-írországi kikötőkbe érkező brit árukra alkalmaznák, amelyek továbbra is az EU egységes árupiacának részét képeznék. A megállapodás rendkívül népszerűtlennek bizonyult az észak-ír unionisták körében, akik attól tartottak, hogy ez régiójukat eltávolítja az Egyesült Királyság gazdaságának többi részétől, míg a brit miniszterek felesleges bürokráciára panaszkodtak. Truss új törvényjavaslata lehetővé tenné a miniszterek számára, hogy egyoldalúan csökkentsék a vámellenőrzéseket és az élelmiszer-biztonsági ellenőrzéseket a Nagy-Britanniából Észak-Írországba irányuló, nem Írországba vagy az EU egységes piacának többi részébe szánt áruk esetében és hogy az északír cégek a brit szabványok szerint gyárthassanak árukat. A bejelentéssel egyidejűleg az Egyesült Királyság ígéretet tett arra, hogy még tárgyalásokat folytat az EU-val a változtatásokról, mielőtt ténylegesen alkalmazná a törvényt. Az EU vezetői egyre kevésbé hisznek a konfliktus tárgyalási úton való rendezésében. A Bizottság által tavaly novemberben összeállított szankciócsomag ugyanakkor lehetőséget ad a kutatásra és innovációra szánt pénzeszközök visszatartásától a határellenőrzések és vámok bevezetésén át a teljes Brexit kereskedelmi megállapodás eltörléséig számtalan lépésre, valamint az EU bíróság elé is viheti a kérdést.

 

A Brexit-saga eddig is tartott, de most ismét reális a kockázata, hogy az EU és a UK közt kereskedelmi konfliktus (értsd: vámok, büntető intézkedések) alakul ki. Az észak-írországi parlamenti választásokon az unionisták (DUP) a történelemben először vereséget szenvedtek és nem akarják átadni a győzteseknek a kormányrudat a Sinn Féinnek. A UK kormánya szeretne a DUP-nak kedvezni. Az EU most Oroszországgal egy egyre mélyülő kereskedelmi konfliktusban van. Mindezek fényében Londonban elérkezettnek látják az időt a jegyzőkönyv újra tárgyalására. Az EU-ban pedig egyre inkább kezd elfogyni a türelem mindenkivel szemben, aki nem tartja be a „játékszabályokat”.